Vsa leta svojega obstoja se je bolnišnica, prav tako tudi Oddelek za splošno in abdominalno kirurgijo, prilagajala trenutnim razmeram, predvsem potrebam bolnikov, določanju prioritet.
Prioritete našega oddelka so predvsem:
- na nivoju regije zagotoviti strokovno, kakovostno, varno, nujno medicinsko pomoč;
- zagotoviti zdravljenje najbolj množičnih bolezni, ki potrebujejo kirurško zdravljenje, in tako omogočiti, da se bodo bolniki naše regije lahko zdravili doma;
- spodbujati nadaljnji razvoj dejavnosti, pri katerih imamo vodilno vlogo v slovenskem prostoru (laparoskopija, zdravljenje patološke debelosti).
Zadnja leta so zaznamovana s hitrim razvojem znanosti, novimi odkritji, novimi zdravili, uvajajo se nove tehnologije in metode zdravljenja. Spremenjena demografska slika, vedno večje število starejših, povečana incidenca malignih obolenj so se preslikali tudi na naš oddelek. Ta se v zadnjih desetletjih zaradi predvidene novogradnje ni kaj dosti spremenil in ne zagotavlja času primernih higienskih in bivalnih pogojev.
Vendar smo kljub temu stopili v korak s časom, uvajali nove, boljše, manj invazivne metode zdravljenja. Na določenih področjih, predvsem pri laparoskopiji, pa smo odigrali pionirsko vlogo.
Nova specialna znanja, diagnostične in operativne metode so bile vzrok, da se je nekoč skupni kirurški oddelek razdelil na travmatološko-ortopedski oddelek in Oddelek za splošno in abdominalno kirurgijo. Nadaljnji razvoj nas sili, da tudi znotraj oddelka ustanovimo enote, da bomo lahko še bolj strokovno zagotavljali subspecialistične dejavnosti (vaskularna obolenja, zdravljenje patološke debelosti, kolorektalna kirurgija, kirurgija rok, zdravljenje bolezni dojke).
V zadnjih letih smo zmanjšali ležalno dobo, uvedli Oddelek enodnevne bolnišnice, kjer izvajamo manjše posege, operacije kil v lokalni anesteziji in operacije varic spodnjih okončin z laserjem (EVLA).
Na področju laparoskopske kirurgije postopno izvajamo vedno večje število operacij (operacija žolčnika, kil, slepiča, laparoskopsko razrešitev adhezij, laparoskopska operacija resekcije črevesa zaradi tumorja, diagnostična laparoskopija, laparoskopske operacije debelosti). Zdravljenje raka dojke obravnavamo konziliarno in izvajamo operativne posege v skladu s sprejetimi strokovnimi doktrinami.
V okviru ambulantnega dela imamo splošno kirurško ambulanto in usmerjene subspecialistične ambulante za žilno kirurgijo, kirurgijo roke, kirurgijo dojke, proktologijo, ambulanto za zdravljenje patološke debelosti, ambulanto za UZ-preiskave ven ter ambulanto za manjše kirurške posege.
V letu 2015 smo v bolnišnici zdravili 2772 bolnikov. Ambulantno smo v letu 2015 opravili 3312 ambulantnih posegov in 15.577 pregledov. Na oddelku je sedaj zaposlenih osem kirurgov in zunanji specialist, specializacijo opravlja šest specializantov. Zaposlenih je 8 diplomiranih sester, 22 srednjih medicinskih sester. V dnevni bolnišnici operativnih strok so zaposlene štiri diplomirane medicinske sestre in ena srednja medicinska sestra. V administraciji oddelka je zaposlenih 9 administratork.
Na oddelku imamo optimalno število postelj, to je 42, maksimalno pa lahko oddelek sprejme tudi do 58 pacientov. Prav tako imamo na oddelku enoto intenzivne nege, v kateri je osem postelj. Operativni prostori in center intenzivne terapije je skupen za operativne dejavnosti.
Vizija oddelka je nadaljevati delo, ki so ga začeli naši učitelji, uvajati nove metode, zagotavljati minimalno invazivno kirurgijo in na vseh področjih kirurgije uveljavljati multidisciplinarni pristop tako na nivoju bolnišnice kot v širšem slovenskem prostoru. Poleg urgentne službe, ki se bo v naslednjih letih spreminjala, želimo zagotoviti zdravljenje kirurškim bolnikom naše regije pri najpogostejših boleznih, da se bodo lahko kakovostno, strokovno in varno zdravili na našem oddelku, v naši domači bolnišnici. Vedno večja subspecialnost prinaša bolj kakovostno delo, vendar je ob tem potrebno paziti, da bomo še vedno celostno, holistično obravnavali bolnika.
V vseh teh letih sta naša bolnišnica in tudi Oddelek za splošno in abdominalno kirurgijo slovela kot prijazna. Prepričan sem, da bomo to prijaznost, humanost in toplino ohranili tudi v prihodnje.
ZDRAVSTVENA NEGA NA ODDELKU ZA SPLOŠNO IN ABDOMINALNO KIRURGIJO
Zdravstvena nega (ZN) je potrebna pri vseh kirurških pacientih, ki zaradi patofizioloških motenj potrebujejo kirurški nadzor, zdravljenje in rehabilitacijo.
Medicinska sestra (MS) ima v ZN kirurškega pacienta pomembno vlogo, saj pomaga pospeševati zdravljenje in preprečuje posledice dolgotrajnega ležanja, obolenja in poškodbe. Te dejavnosti mora vključevati v načrtovanje, izvajanje in vrednotenje ZN med pripravo na operacijo, po njej in pri načrtovanju pacientovega odpusta. ZN vključuje učenje, svetovanje in motiviranje posameznika, družine in skupnosti k življenjskim navadam, ki obsegajo zdravo prehrano, gibanje, počitek in sprostitev.
Uspeh kirurškega zdravljenja ni odvisen samo od operacije, ampak tudi od predoperacijske in pooperacijske ZN.
V Oddelek za splošno in abdominalno kirurgijo (OSAK) je vključenih več dejavnosti. Oddelek se deli na dva odseka: na ženski (KAS 1) in moški (KAS 2). K OSAK spadajo naslednje ambulante: splošna kirurška ambulanta, ambulanta za bolezni dojk, onkološki konzilij, žilna ambulanta, ambulanta za ultrazvočno diagnostiko žilja, ambulanta za zdravljenje prekomerne telesne teže, proktološka ambulanta, ambulanta za bolezni roke ter ambulanta za plastično in rekonstruktivno kirurgijo ter enodnevna bolnišnica operativnih strok.
Na OSAK so hospitalizirani pacienti, ki čakajo na načrtovane operacije, operiranci, pacienti z golenjimi razjedami, pacienti z rakom, pacienti, pri katerih se izvaja diagnostika in načrtujejo operacije, pacienti z akutnimi obolenji in pacienti v terminalnih fazah bolezni.
Na oddelku se pacienti zelo pogosto menjavajo. Ležalna doba se je zaradi laparoskopskih metod operiranja in zdravljenja znatno skrajšala. Pacienti, ki pridejo na programske operacije kil, krčnih žil, žolčnih kamnov, benignih tumorjev dojk, hemoroidov (PPH), in pacienti po operaciji debelosti ostanejo v bolnišnici največ do tri dni. S tem se poveča intenzivnost dela vseh zaposlenih v zdravstvenem timu.
Po operativnem posegu vstanejo pacienti že na dan operacije, kar zahteva še večji nadzor MS/ZT za zagotavljanje njihove varnosti.
Nekoliko daljša je ležalna doba pacientov, ki pridejo na večje operacije želodca, črevesja, večjih tumorjev dojk, večje posege na ožilju, operacije na ščitnici. Nepredvidljiva pa je ležalna doba pri akutnih obolenjih in operacijah, pri katerih so prisotni še mnogi drugi dejavniki.
Spremljamo in beležimo kazalnike kakovosti (MRSA, razjede zaradi pritiska, neželeni dogodki, padci pri pacientih). Dnevno spremljamo kategorizacijo pacientov. Uspešno smo uvedli zdravljenje različnih ran z VAC-terapijo in zdravljenje ran v kisikovi komori. Sodelujemo v enodnevni bolnišnici operativnih strok, v kateri uspešno izvajajo laserske operacije krčnih žil (EVLA), po katerih pacienti odidejo takoj domov, v lokalni anesteziji operirajo dimeljske kile – po posegih pacienti prav tako odidejo domov isti dan – odstranjujejo različne spremembe na telesu (benigne in maligne tumorje na obrazu in drugod po telesu), uspešno zdravijo kronične rane (obstaja tudi ambulanta za zdravljenje kroničnih ran).
Zaradi naglega napredka in razvoja različnih metod operativnega zdravljenja si tudi zaposleni v zdravstveni negi prizadevamo za izboljšanje strokovnega znanja z izobraževanjem na teh področjih.
Našo vizijo predstavlja takšna ZN, ki bo zagotavljala visoko strokovno oskrbo, ustrezno varnost, učinkovitost, kakovost in humanost. To bomo dosegli z nadaljnjim razvojem in nadgradnjo dosežene ravni naše strokovnosti in organizacije dela. Želimo si dobrih medsebojnih odnosov, dobrega sodelovanja z ostalimi sodelavci v bolnišnici in zunaj nje, predvsem pa s PACIENTI in njihovimi svojci. Le tako bomo dosegli cilje ZN, in sicer da bi bila učinkovita, kakovostna in varna, da bi bili z njo zadovoljni tako pacienti in njihovi svojci kot vsi zaposleni v njej.
Svoje poslanstvo bomo lahko ob nenehnem spoštovanju pacientovih pravic uresničili z razvijanjem stroke ZN, izoblikovanjem njenih standardov, širjenjem negovalne dokumentacije, izboljšanjem komunikacije med izvajalci ZN v operacijskem bloku in prebujevalnici, s sodelovanjem s prostovoljci in njihovim vključevanjem v proces zdravljenja. Potrebno bo organizirati redna izobraževanja negovalnega kadra in pripravljati povzetke strokovnih tem. Prav tako bo potrebno opravljati redno in sprotno dokumentiranje, spremljati kategorizacije zahtevnosti stopnje ZN in sproti prilagajati negovalni kader na oddelkih. Zavzemamo se za sodelovanje znotraj zdravstvenega tima glede protibolečinske terapije po operaciji in pri bolnikih s karcinomom.
Pacienti so bili in ostajajo naša glavna skrb. Spoštujemo njihove pravice in se zavedamo, da smo dolžni ohranjati človeško dostojanstvo vsakega od njih do zadnjega trenutka bivanja na našem oddelku. Pri tem dosledno upoštevamo načela enakosti in enakopravnosti pacientov in jih kot zagovorniki njihovih pravic varujemo pred morebitnim neetičnim obravnavanjem. Prizadevamo si za prijazno komunikacijo z njimi, hkrati pa tudi za to, da bi bili deležni kakovostnih, strokovnih in predvsem varnih uslug ZN.
Vse zgoraj našteto bomo dosegli s poglobljenim strokovnim znanjem, dobrimi medsebojnimi odnosi, predvsem pa z doslednim upoštevanjem moralnih in etičnih načel pri našem delu.