Pred odvzemom biološkega materiala je potrebno oddati delovni nalog, interno napotnico oziroma javiti svoje podatke na sprejemnem pultu Oddelka za laboratorijsko diagnostiko.
Samoplačniki ne potrebujejo napotnice, za vrsto želene preiskave in plačilo se dogovorijo na sprejemnem pultu oddelka.
Naročilo preiskav se izvede preko ustrezne napotnice, delovnega naloga, ki mora vsebovati naslednje podatke:
- priimek in ime pacienta,
- datum rojstva in spol pacienta,
- naziv in šifro napotne zdravstvene organizacije,
- priimek, ime in šifro napotnega zdravnika,
- kontaktno telefonsko številko naročnika,
- jasno in čitljivo označene/navedene preiskave za posamezne vrste biološkega materiala, brez uporabe nestandardnih okrajšav,
- datum in uro odvzema vzorca,
- ostale podatke, če so potrebni pri interpretaciji rezultata,
- datum naročila ter žig in podpis naročnika
Odvzem vzorcev
Pri odvzemu moramo dobiti biološko reprezentativen vzorec, ki je primeren za laboratorijsko analizo. Odvzem mora biti izveden pravilno, v skladu s priporočili in veljavnimi standardi za posamezno vrsto biološkega vzorca. Vrsta epruvete, v katero odvzamemo vzorec za posamezno preiskavo, je razvidna iz seznama preiskav (obarvanost polja, v katerem je navedena vrsta vzorca).
Pred odvzemom krvi priporočamo 15 minut počitka v čakalnici laboratorija v sedečem položaju.
Odvzem venske krvi opravljajo strokovno usposobljeni laboratorijski delavci. Po odvzemu je potrebno sterilni tampon vsaj 5 minut pritiskati na mesto vboda, s čimer preprečite krvavitev v podkožje in nastanek modric.
Tekom dneva se koncentracije številnih sestavin v krvi spreminjajo: orientacijske referentne vrednosti se nanašajo na rezultate, dobljene med priporočenim časom odvzema.
Pred odvzemom krvi se priporoča, da so pacienti tešči. Priporoča se 12 ur od zadnjega obroka hrane (v tem času lahko pijete zmerno količino vode in jemljete predpisana zdravila):
Po zaužitju hrane se v krvi pojavijo presnovni produkti ali spremenijo njihove koncentracije. Maščobe, ki iz črevesa prehajajo v kri, povzročajo motnost, ki vpliva na meritve, zaradi učinka izpodrivanja vode pa koncentracije analitov niso točne. Lipoproteini lahko vežejo lipofilne sestavine krvi in tako onemogočijo,da bi reagirale v testnih postopkih. Izračunan rezultat za LDL holesterol je nepravilen, če preiskovanec ni tešč.
Dan pred preiskavami odsvetujemo večjo fizično aktivnost. Posledica fizične aktivnosti je prehodna sprememba koncentracije nekaterih analitov v krvi in urinu (levkociti, glukoza, holesterol, albumini, fibrinogen), zaradi spremembe volumna, razporeditve tekočine in povečanega izločanja nekaterih hormonov, ki vplivajo na presnovo.
Psihični stres in fizična aktivnost vplivata na povečano izločanje nekaterih hormonov, ti pa na spremembo koncentracije nekaterih analitov. Vznemirjenost in strah povzročata zožitev žil in vplivata na težavnost odvzema.
Odvzem urina
Osebje v laboratoriju vam posreduje navodila za odvzem urina:
- priložnostni vzorec: potreben je srednji curek urina. Dobimo ga tako, da prvi del curka urina spustimo v stranišče, drugi del urina v posodice za odvzem urina, tretji del urina pa spet spustimo v stranišče.
- 24-urni urin: urin zbiramo v zbirno posodo po navodilih, ki jih dobite v laboratoriju.
- urin za mikrobiološke preiskave: urin zbiramo v sterilne posodice.
Odvzem blata
Blato oddate v posodice za blato, ki jih dobite v laboratoriju. Potrebno je 1g blata, približno za velikost lešnika.
Izdaja izvidov
Izvide običajno izdamo ali pošljemo še isti dan po odvzemu krvi razen za preiskave, ki jih ne izvajamo vsak dan. Izvide pošiljamo vsem naročnikom.
Vse informacije v zvezi z odvzemi biološkega materiala dobite na sprejemu oddelka ali na telefonski številki 02 88 23 473 od ponedeljka do petka med 7.00 in 15.00 uro.