»Vse visi na popkovini« je misel ene prvih babic slovenjgraške bolnišnice, gospe Marije Ovčar. Ko se je leta 1921 zaposlila v naši bolnišnici, so porode vodile babice, zdravnik kirurg je pomagal le v izjemnih primerih. Nasploh so redke ženske rojevale v bolnici. Čeprav je bila takrat namesto porodnega oddelka na voljo samo porodna soba, bi lahko rekli, da segajo začetki porodništva že v to obdobje.
L. 1936 se je v bolnišnici zaposlil prim.dr. Stane Strnad, ki je bil specialist kirurg, hkrati pa je obvladal tudi ginekologijo in praktično porodništvo. Število porodov je naraslo na 90 letno, 1938. leta je opravil tudi prvi carski rez, spretno je opravljal različne ginekološke operacije. V njegovem obdobju so nastali zametki posvetovalnic za nosečnice.
Leta 1958 je bil imenovan za predstojnika samostojnega ginekološko-porodniškega oddelka. Vodil ga je do leta 1961, ko se je zaposlil v bolnišnici prvi specialist ginekologije in porodništva, prim. Dimitrij Mikuš, dr.med.. Sprva je delal pod nadzorom predstojnika kirurgije, kmalu pa je s svojim znanjem pokazal, da je edini primeren za vodenje oddelka. Postavil je temelje sodobnega porodništva in ginekologije, število prodov je skokovito naraslo na 881. Pod njegovo taktirko so v izurjene ginekologe in porodničarje rasli še trije specialisti, babice so strokovno opravljale svoje poslanstvo. Porodna soba je dobila še eno posteljo, oddelek pa jih je imel 39, ob tem pa še 19 zibelk za novorojenčke. Matere so prve v Sloveniji imele otroke ob sebi ves dan. Ponoči so jih sestre odpeljale v »štacijo«, zjutraj pa umite in dišeče nazaj k materam. Otročnice so se podučile o negi otroka, o kontracepciji, deležne so bile poporodne fizioterapije. V tem času je bila opravljena prva izmenjalna transfuzija zaradi zlatenice pri novorojencu, leta 1962 so izvedli razširjeno odstranitev maternice po Wertheimu, stekla je citološka diagnostika za zgodnje odkrivanje raka materničnega vratu.
1964. leta je bil zgrajen nov kirurško-ginekološki blok in takrat je imel oddelek že 79 postelj, 4 postelje v moderni porodni sobi. Predstojnik se je redno seznanjal z novostmi, tudi iz tujih učbenikov, in že leta 1964 prvi v Sloveniji opravil kuldoskopijo z enostavnimi aparaturami. Z endoskopskimi posegi je uspešno nadaljeval in tako leta 1967 kot prvi v Sloveniji izvedel laparoskopijo, sicer na »ročni pogon«, leta 1971 pa prvi v bolnišnici diagnostično laparoskopijo z ustreznimi aparaturami. Leta 1969 je postala vodilna medicinska sestra oddelka Taja Debelak, v.m.s.
Ginekologi pa so skrbeli tudi za ambulantno dejavnost in so leta 1966 pričeli z delom v specialističnih ginekoloških ambulantah v vseh zdravstvenih domovih na koroškem.
Leta 1970 je bil na oddelku ustanovljen Center za nedonošenčke, že leto kasneje pa se je zaposlila tudi prva pediatrinja, neonatologinja Ljudmila Petrovič, dr.med. Prevzela je preglede vseh zdravih novorojencev ter diagnostiko in terapijo bolnih in nedonošenih.
Leta 1975 je porodna soba dobila kardiotokograf za snemanje plodovih srčnih utripov, Center za nedonošenčke pa »modro« luč za fototerapijo novorojencev z zlatenico po porodu.
Leta 1976 je vstopil v veljavo Zakon o načrtovanju družine, zato so se začele izvajati sterilizacije z minilaparotomijo, od leta 1983 z laparoskopijo. 2 leti kasneje je bilo doseženo največje število porodov do sedaj: 2175 in 2195 rojenih otrok.
Leta 1979 je začel prihajati v bolnišnico onkolog, ki je obravnaval tudi ginekološke pacientke z malignomi.
Leta 1981 je dobil oddelek prvi ultrazvočni aparat.
Leta 1986, po upokojitvi prim. Mikuša, dr.med., je prevzel oddelek Franc Krištofelc, dr.med., pod vodstvom katerega je stekel projekt Nedonošenček, oddelek je dobil računalniško opremo, porodna soba nov CTG aparat in leta 1990 ultrazvočni aparat z vaginalno sondo ter sondama za pregled dojk in kolkov novorojenčkov. V tem času so se preuredili ambulantni prostori, leta 1993 smo ustanovili Ambulanto za zgodnje odkrivanje raka dojk, pri porodih so lahko bili prisotni možje.
Leto 1995 je bilo prelomno za laparoskopsko diagnostiko in operativo, saj smo dobili videolinijo, s tem pa očitno razširili spekter laparoskopskih operacij.
V letih, ki so sledila, se je izmenjalo več predstojnikov; Franc Pristovnik,dr.med., mag. Marijan Lužnik, dr.med., mag. Frenk Krištofelc, dr.med.,in Silvestra Kašnik Čas, dr. med., vodilna medicinska sestra oddelka pa je l. 2002 postala Pavla Kogelnik, dipl.m.s. V tem času je potekalo uspešno svetovanje o kontracepciji, oddelek je pridobil revolucionarni 3D UZ, vpeljali smo novo uroginekološko operacijo TVT. Pomembna pridobitev je bil instrumentarij za histeroskopsko diagnostiko in operativo, histeroskopije so postale nepogrešljive za vsakodnevno delo. Stroka je še naprej sledila vsem smernicam v ginekologiji in porodništvu. V porodništvu smo uvedli novo presejalno metodo - merjenje nuhalne svetline pri plodu in diagnostično metodo - kariotipizacijo z amniocentezo. 3D ultrazvočni aparat smo zamenjali z novim 4D ultrazvočnim aparatom. Leta 2003 je prva porodnica rodila z epiduralno obporodno analgezijo, ki je, predvsem po zaslugi anesteziologov, postala dobro utečena praksa.
Od l. 2008 oddelek vodi Katja Juvan, dr.med. in med njenimi prvimi projekti je bila pridobitev certifikata Novorojenčku prijazna porodnišnica, ki smo ga l. 2015 že obnovili.
V operativi danes prevladujejo minimalno invazivne metode. Od l. 2007 uspešno izvajamo laparoskopske supracervikalne histerektomije, od l. 2010 pa med prvimi v Sloveniji, tudi laparoskopske totalne histerektomije, katere bomo v prihodnje dopolnili še z laparoskopskimi limfadenektomijami.Razširile so se indikacije za uroginekološke operacije. Poleg korekcije motenj statike medeničnega dna z vaginalnimi mrežicami smo l. 2014 začeli tudi z laparoskopskim pristopom korekcije z mrežico.
Konec leta 2016 smo končno dočakali selitev oddelka v povsem nove, svetle, sodobno opremljene prostore. S selitvijo v nov porodni blok v l. 2017 smo začeli izvajati porode v vodi, porodna soba pa je pridobila svojo operacijsko dvorano.
V zadnjih letih smo se tudi kadrovsko okrepili, imamo 5 mladih specialistk in 1 specializantko, v dežurni službi pa pomagata še 2 zunanja ginekologa.